Harry Potter (2001) – IMDb: 8.1

YAPIM:İngiltere , ABD
IMDB PUANI:8.1
FİLM SÜRESİ:2 saat 32 dakika
YÖNETMEN:Chris Columbus
OYUNCULAR:Daniel Radcliffe, Emma Watson, Richard Harris, Rupert Grint

FRAGMAN

Filmin Konusu
Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry’nin eniştesi, kuzeni ve teyzesi ona çok kötü bir şekilde davranırlar. Harry’e verdikleri oda merdiven boşluğunda yer alan kötü bir odadır. Çocukluğu çok kötü geçen Harry’nin aynı zamanda 11. doğum gününe de çok az bir zaman kalmıştır.

Harry’e bir gün ansızın bir mektup gelir. Ancak eniştesi Harry’nin bu mektubu okumasına izin vermez. Bu mektubun ardından çok sayıda mektup gelmeye devam eder. Ancak eniştesi hiçbirini okumasına izin vermez. Bir gün evdekiler otururken evin her yanından mektuplar yağar. Eniştesi bu olayın üzerine evdekileri adada yer alan ve evden çok uzakta olan bir kulübeye götürür. Bir gece Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun bekçisi olan Hagrid adındaki dev adadaki kulübeye gelir. Harry’nin mektupları okumasına eniştesinin izin vermediğini bilen Hagrid her şeyi Harry’e anlatmaya başlar. Harry’nin annesi ve babası bildiğinin aksine trafik kazasında ölmemiştir. Kötü bir büyücü olan Voldemort, Harry’nin büyücü olan anne ve babasını öldürmüştür. Büyücü adayı olan Harry, gerçekleri öğrenince bütün bunları kendisinden saklayan teyze ve eniştesine büyük bir öfke duyar. Bunun üzerine Hogwarts Büyücülük Okulu’na gitmek için karar verir. Okula gitmeye karar veren Harry okul için Hagrid’le Diagon Yolu’na alışverişe gider. Alışverişte asa, uçan bir süpürge, haberci baykuş ve büyücülük kitapları gibi temel okul ihtiyaçlarını alır.

Okul 1 Eylül tarihinde açılacaktır. Harry o gün Londra’da bulunan Paddington Tren İstasyonundan Hogwarts trenine biner. Bu trende Ron ve Hermione adındaki iki kişiyle arkadaş olur.

Okulda yeni öğrencilerin kalacakları odalar, binalar ve sınıflar seçim ile belirlenir. Öğrencilere giymeleri için büyükçe bir şapka verirler. Öğrenciler bu şapkayı giydiklerinde şapka onlara hangi sınıfa gitmesi gerektiğini söyler. Hogwarts’da dört bina ve dört sınıfı yer alır. İsimleri Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin’dır. Bu sınıflar içerisinde yer alan Slytherin sınıfı kötü büyücüler yetiştirmekle ünlenmiştir. Harry ise okul hayatı boyunca onun rakibi olacak olan Malfoy, Slytherin’ne seçilmiştir. Harry ise trende tanıştıkları Ron ve Hermione ile Gryffindor’a seçilir. Kısa bir zaman sonra okulda dersler başlar. Harry ve arkadaşları farklı alanlarda büyücülük dersleri almaya başlar. Derslerle birlikte Harry ve arkadaşlarını büyük maceralar karşılar.

Derslerin başlaması ile birlikte Harry, Ron ve Hermione iyice yakınlaşır. Bir gün okulda gezintiye çıktıkları sırada girilmesi yasak olan üçüncü koridora girerler. Bu yasaklı koridorda üç başlı canavar tarafından korunan “Felsefe Taşı” bulunmaktadır. Felsefe Taşı’nın özelliği ise ona sahip olan kişiye ölümsüzlük ve kimsede olmayan güçler vermesidir. Harry’nin anne ve babasını öldüren kötü büyücü Voldemort’ta tam olarak bu taşı aramaktadır. Harry’nin taşı bulmasının ardından Voldemort ile ilk kez mücadeleye girişir. İlk mücadelenin kazananı ise Harry olur.

Tüm mücadelenin ardından Sirius yakalanır ve okulun en üst katında yer bir yere kilitlenmiştir. Hermione ve Harry zamanda geriye gider. Bu sırada Hipogrifini bir şekilde idamdan kurtarırlar. Ormanda kurt adamla bir süre savaştıktan sonra Hipogrif kurt adam olan Lupin’i kaçırır. Bunun ardından Sirius ve Harry’nin gelecek zamanda Ruh Emiciler ile savaştığını görürler. Harry her ne kadar ışığın gelemsini beklese de gelmez. Bu durumda tek çare Patronus büyüsüdür. Büyüyü yaparak gelecekteki kendisini kurtarır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.