Hızlı ve Öfkeli Serisi (2012) – IMDb: 8.0

Filmin Başrol Oyuncuları: Paul Walker, Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster

Hızlı ve Öfkeli Serisi

Sinema tarihinin en çok ses getiren serilerinden biri olan Hızlı ve Öfkeli serisi özellikle otomobil ve hız tutkunlarını film boyunca koltuklarına çivilerken, adrenalin ve hazzın son demlerine kadar yaşanmasını sağlıyor. Bir yarış ve aksiyon serisi olmasının yanında filmlerde yer alan hız, performans, güvenlik odaklı değişimler ve dijitalleşme serinin her filminde oldukça başarılı bir şekilde işlenirken Fast and the furious serisi bu yönde oldukça özel birikimleri de beraberinde getirmeyi başarıyor.
Araba Aksiyonlarının Nirvanası

Sinema tarihine bakıldığında araba ve yarış aksiyonlarının 1970’lerden sonra ortaya çıkmaya başladığı görülürken, Hızlı ve Öfkeli serisi kronolojik sıra olarak serinin ilk filminin 2001 ilkbaharında California’da çekildiği ve filmi yönetmen koltuğunda da Rob Cohen’in oturduğunu ifade etmek gerekiyor. Film 35 milyon dolarlık maliyetinin yanında tüm dünyada 209 milyon dolar gişe rakamı elde ederken filmde 1995 model Toyota Supra MkIV en çok dikkat çeken araç olarak da ön plana çıkmıştı. Hızlı ve Öfkeli serisi kaç film sorusu için de toplam sekiz adet ana filmin yanında, iki adet kısa film de göze çarparken Hızlı ve Öfkeli filminin ardından sırasıyla; Daha Hızlı Daha Öfkeli, Tokyo Yarışı, Hızlı v Öfkeli 4, Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu, Hızlı ve Öfkeli 6, Hızlı ve Öfkeli 7 ve Hızlı ve Öfkeli 8 filmleri dikkat çekiyor. Serinin tüm filmleri 200 milyon doların üzerinde hasılat rakamlarına ulaşırken; Hızlı ve Öfkeli 7 gişe hasılatı ise tam 1.55 milyar dolar olarak açıklandı. Ancak filmin başarısının yanında çekimler halihazırda devam ederken Paul Walker’ın normal hayatında geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesi tüm kadroyu derinden sarstı. Ancak bu olumsuzluğa rağmen film tamamlandı ve Paul Walker’a adandı. Serinin son filmi Hızlı ve Öfkeli 8 ise, bir önceki filmin gişe rakamlarını henüz geçememiş gözüküyor. Toplam hasılat 1 milyar doları geçse de filmin 1.4 milyar dolar hasılatta kalacağı düşünülüyor. Aynı zamanda ilk yedi filmden oluşan Hızlı ve Öfkeli boxset tüm dünyada satışa sunulmuş durumda.
Hızlı ve Öfkeli Arabaları
Tüm dünyada Hızlı ve öfkeli serisi ve Fast and furious boxset izleyicileri için en önemli olan etmenlerin başında gelen arabalar 1969 model Chevrolet Camaro Yenko’dan en yeni modellere kadar oldukça geniş bir çerçevede filmlerde yer alırken, her film için merakla beklenen araba modellerinin olduğu da biliniyor. Serinin her filmi için ayrılan bütçe 100 milyon doların üzerinde olurken, filmler harcanan paranın karşılığını da yapımcısına fazlasıyla vermiş durumda. Hızlı ve Öfkeli serisi için şimdiden konuşulan film sayısı on iki olarak düşünülürken ana oyuncu kadrosunun bozulmadan serinin yoluna devam etmesi de bir başka önemli özellik olarak ön plana çıkıyor

FRAGMAN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.